This is an old revision of the document!
Table of Contents
Umístění meteostanice
Ilustrace dvou variant umístění meteostanice. První varianta instalace uvažuje variantu, kdy je anemometr umístěn například na budově: navod_meteostanice_1.pdf
Druhá varianta umístění meteostanice s instalací anemometru ve volném prostranství: navod_meteostanice_2.pdf
Srážkoměr
Důležité je umístění tak, aby se nad srážkoměrem nenacházely žádné překážky (okraj střechy, stromy atd.), které by ovlivňovaly množství srážek spadlých do srážkoměru.
Anemometr
U klasické meteostanice je důležité nainstalovat anemometr, tedy měřák větru, dostatečně daleko od okolních překážek, které by mohly ovlivňovat měřený směr i rychlost větru. Při instalaci anemometru ve městě nás ale naopak může zajímat typické proudění a rychlost větru v ulici či na křižovatce, proto není třeba dodržovat znázorněnou vzdálenost potřebnou u klasické meteostanice. I ve městě je ale vhodné nainstalovat anemometr tak, aby nebyl přímo zastíněn například blízkým stromem.
Teploměr, tlakoměr, vlhkoměr
V ideálním případě se tyto senzory instalují do výšky 2 metrů. To se ale týká především instalací meteostanic na uzavřených a nebo veřejně nepřístupných meteorologických zahrádkách. Při instalaci senzorů ve městě je třeba mít na paměti riziko vandalismu, proto se senzory instalují tak vysoko, aby se zamezilo jejich případnému poškození.