User Tools

Site Tools


public:meteostanice

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
public:meteostanice [2020/03/26 10:14] zuzkapublic:meteostanice [2020/03/26 10:57] (current) – [Srážkoměr] zuzka
Line 1: Line 1:
 ====== Umístění meteostanice ====== ====== Umístění meteostanice ======
-Ilustrace dvou variant umístění meteostanicePrvní varianta instalace uvažuje variantu, kdy je anemometr umístěn například na budově: {{ :public:navod_meteostanice_1.pdf |}}+Ilustrace dvou variant umístění meteostanice, jejichž naměřené hodnoty by odpovídaly standardům Světové meteorologické organizace: 
 +  * První varianta instalace uvažuje situaci, kdy je anemometr umístěn například na budově: {{ :public:navod_meteostanice_1.pdf |}} 
 +  * Druhá varianta umístění meteostanice počítá s instalací anemometru ve volném prostranství: {{ :public:navod_meteostanice_2.pdf |}}
  
-Druhá varianta umístění meteostanice s instalací anemometru ve volném prostranství: {{ :public:navod_meteostanice_2.pdf |}} 
- 
-==== Srážkoměr ==== 
-Důležité je umístění tak, aby se nad srážkoměrem nenacházely žádné překážky (okraj střechy, stromy atd.), které by ovlivňovaly množství srážek spadlých do srážkoměru.  
  
 ====Anemometr==== ====Anemometr====
-U klasické meteostanice je důležité nainstalovat anemometr, tedy měřák tru, dostatečně daleko od okolních překážek, které by mohly ovlivňovat měřený směr i rychlost větru. Při instalaci anemometru ve městě nás ale naopak může zajímat typické proudění a rychlost větru v ulici či na křižovatce, proto není třeba dodržovat znázorněnou vzdálenost potřebnou u klasické meteostanice. I ve městě je ale vhodné nainstalovat anemometr tak, aby nebyl přímo zastíněn například blízkým stromem.+U klasické meteostanice je důležité nainstalovat anemometr, tedy větroměr, dostatečně daleko od okolních překážek, které by mohly ovlivňovat měřený směr i rychlost větru. Při instalaci anemometru ve městě nás ale naopak často zajímá typické proudění a rychlost větru v ulici či na křižovatce, proto není třeba dodržovat vzdálenost znázorněnou v ilustracích potřebnou u klasické meteostanice. I ve městě je ale vhodné nainstalovat anemometr tak, aby nebyl přímo zastíněn například blízkým stromem. 
 + 
 +{{ :public:meteowind.jpg?400 |}}
  
 ==== Teploměr, tlakoměr, vlhkoměr ==== ==== Teploměr, tlakoměr, vlhkoměr ====
-V ideálním případě se tyto senzory instalují do výšky 2 metrů. To se ale týká především instalací meteostanic na uzavřených nebo veřejně nepřístupných meteorologických zahrádkách. Při instalaci senzorů ve městě je třeba mít na paměti riziko vandalismu, proto se senzory instalují tak vysoko, aby se zamezilo jejich případnému poškození.+V ideálním případě se senzory měřící teplotu, tlak a vlhkost vzduchu instalují do výšky 2 metrů. To se ale týká především instalací meteostanic na uzavřených nebo veřejně nepřístupných meteorologických zahrádkách. Při instalaci senzorů ve městě je třeba mít na paměti riziko vandalismu, proto se senzory instalují tak vysoko, aby se zamezilo jejich případnému poškození. 
 + 
 +{{ :public:meteoshield.jpg?400 |}} 
 + 
 +==== Srážkoměr ==== 
 +U srážkoměrů není dána výška, ve které by měly být instalovány - ve městě je tak nutné brát v potaz rizika vandalismu a zároveň rozumnou dostupnost v případě nutnosti údržby. Důležité je hlavně umístit srážkoměr tak, aby se nad ním nenacházely žádné překážky (okraj střechy, stromy atd.), které by ovlivňovaly množství srážek spadlých do srážkoměru. Dráty upevňované na vrchol srážkoměru zabraňují sedání ptáků a drátěná síťka brání padání listů a jiných nečistot do trychtýře srážkoměru. I tak je ale vhodné trychtýř alespoň jednou za půl roku (v závislosti na ročním období a umístění srážkoměru) kontrolovat a případné nečistoty odstraňovat, obzvlášť je-li srážkoměr umístěn pod úrovní okolních stromů.  
 + 
 +{{ :public:meteorain.jpg?400 |}}
public/meteostanice.1585217683.txt.gz · Last modified: 2020/03/26 10:14 by zuzka

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki